RSS : FACEBOOK


 

 

Infrasauna

Co je infrasauna ?

Infrasauna nebo také iInfrakabina je obvykle dřevěná kabina podobná sauně, která díky infra panelům prohřívá lidský organismus. Proceduru v infrakabině  lze absolvovat před sportovní,rehabilitační či regenerační  aktivitou, před kosmetickým ošetřením pleti nebo před pobytem v chladném prostředí. Infrasauna pracuje pomocí vyzařování infračervených paprsků.

Dlouhovlnné infračervené záření proniká rovnou do tělových tkání. Dostane se až do hloubky více jak 4 cm. Vše proběhne zcela přirozeně - svaly se uvolňují a zklidňují, tělo není zatěžováno. Infrasauna má energii nastavenou tak, aby se co nejvíce vyrovnala energii vyzařované lidským tělem. Produkování potu v infrasaunách je až třikrát vyšší - při okolní teplotě již okolo 45 – 60°C.

 

Proč pravidelně saunovat ?

Dnešní společnost vlivem špatného životního prostředí, zhoršené kvality potravin, každodenního shonu a stresu, trpí spoustou tzv. civilizačních chorob. Běžné jsou alergie, dýchací problémy, astma, migrény, různé ekzémy, cévní onemocnění, a pomalu nenajdete člověka, který by neměl problém s páteří. Co je nejhorší – tyto problémy má stále více mladých lidí, a dokonce i dětí. Významným pomocníkem při předcházení těchto problémů je saunování. Saunovat se lze v klasické finské sauně či infrasauně. Pokud se budeme držet informací uveřejněných v různých odborných publikacích, pak bychom mohli konstatovat, že infrasauna je pro lidský organismus daleko efektivnější a ohleduplnější.

Infrasauna umožňuje saunování kardiakům, astmatikům, alergikům, vhodná je pro malé děti i pro ty, kteří těžce snáší vysoké teploty klasických finských saun. Pravidelné saunování 1–2 x týdně přináší kvalitní celkovou regeneraci těla - odolnost vůči infekcím, ústup onemocnění dýchacích cest, alergií, normalizace krevního tlaku, rehabilitační účinky apod.

Saunování v infrasauně lze realizovat kdykoli během dne, infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Člověk se necítí unavený jako po saunování v klasické sauně.

Proč saunovat v infrasauně

Infrasauna je produkt, jehož efektivita a povzbuzující účinky na lidský organismus byly otestovány již na olympijských hrách v Atlantě roku 1996. V současné době si díky právě těmto svým blahodárným účinkům a především nízkým provozním nákladům získává stále více a více příznivců. Poskytuje svým uživatelům radost ze saunování při relativně nízké teplotě. O nic však nebudete ochuzeni – s infračerveným teplem se dokonale uvolníte, vypotíte a zrehabilitujete celé tělo. Infrasauna je zároveň ideálním řešením pro ty z nás, kterým je klasická sauna ze zdravotních důvodů zapovězena. V naší infrasauně jsou instalovány značkové keramické infrazářiče německé výroby ELSTEIN typu FSR s odborným posudkem Ministerstva zdravotnictví a schválením Státního zdravotního ústavu. Tyto infrazářiče jsou již po desetiletí užívány v inkubátorech pro nedonošené novorozence nebo u pacientů s popáleninami.


Zdravotní hledisko - porovnání sauna versus infrasauna

▪ infrasauna je lépe snášena, saunování se provádí při teplotě do 55 °C

▪ infrasauna způsobuje vyšší potivost, což je dáno charakterem tepla - infrateplo je pro lidské tělo přirozené, je automaticky vstřebáváno tkáněmi do hloubky, současně vytváří velice kvalitní rehabilitační a léčebný efekt pro cévní a pohybový aparát

▪ infrasauna se používá též jako podpůrný prostředek pro astmatiky, kardiaky, alergiky a při poruše pohybového systému - saunování v klasické sauně je pro tato onemocnění nežádoucí nebo je přímo kontraindikací, proto je saunování v klasické sauně určeno pro zdravé jedince.

 

Pravidla saunování -  pro koho je infrasauna určená?

Infrasauna umožňuje saunování prakticky všem včetně kardiaků, astmatiků a alergiků. Vhodná je rovněž pro malé děti i pro ty, kteří těžce snáší vysoké teploty klasických finských saun.

Pravidelné saunování 1–2 x týdně přináší kvalitní celkovou regeneraci těla - odolnost vůči infekcím, ústup onemocnění dýchacích cest, alergií, normalizace krevního tlaku, rehabilitační účinky apod.

Saunování v infrasauně lze realizovat kdykoli během dne, infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Člověk se necítí unavený jako po saunování v klasické sauně. Přesto se bezprostředně po saunování nedoporučuje zvýšená fyzická námaha. Výjímku tvoří fyzická námaha po speciálním programu saunování, který je určen přímo sportovcům či rekonvalescentům.

 

Intenzivní potící kúra:

▪ aplikace 1 x až 2 x týdně

▪ předehřátí kabiny cca 10 min před samotným saunováním na teplotu 35-55 °C

▪ před saunováním se osprchujte vlažnou vodou a osušte

▪ jedna saunovací kúra v infrakabině trvá cca 20-30 min

▪ přímo při saunování je vhodné doplňovat do těla tekutiny - voda zkvalitňuje celkové působení infračerveného tepelného systému a urychluje látkovou výměnu

▪ při saunování je vhodnější sedět, neboť infračervené záření je vysíláno horizontálně a nejlepší účinky se dostavují, když je tělo rovnoměrně prohříváno všemi infračervenými zářiči

▪ při saunování použijte 3 ručníky - na sezení, pod nohy a na stírání potu z těla

▪ po saunování se osprchujte nejlépe vlažnou vodou, ideální je kombinace s vodní či klasickou masáží

▪ při podpůrné léčbě pohybového a cévního systému se po saunování neochlazujte studenou vodou, ale naopak se osprchujte vodou teplou - zamezíte tak smrštění tkání a maximalizujete uvolňující efekt


 

Infrasauna a spalování kalorií a kontrola nadváhy

V Guyton's Texbook of Medical Physiology si dočteme, že na produkci 1 g potu spotřebujeme 0,57 kcal.

"Středně trénovaný člověk může v sauně vypotit 500 g potu, čímž spotřebuje 300 kcal, zhruba jako při běhu na 3,5-5 km. Teplem trénovaný člověk může lehce vypotit 600-800 kcal bez jakýchkoli nežádoucích účinků. Zatímco pokles váhy způsobený ztrátou vody můžeme lehce dohnat pitným režimem, spálené kcal už do organismu dodány nebudou. Protože ITS zvyšuje produkci potu 2-3 x oproti tradiční sauně, myšlenka na zvýšené spalování nadbytečných kcal je velmi zajímavá a lákavá."

(The Journal of American Medical Association (JAMA), 7. srpen 1981)


 

Ztráta kalorií u osoby vážící kolem 75 kg při sportovní zátěži v délce 30 min:

Maratón 393


Plavání – kraul 300


Jogging 300


Tenis - rychlá hra 265


 

Blahodárné účinky infrasauny :

Snížení krevního tlaku

Snížení tuhosti kloubů

Úbytek na váze (30 min 300kcal)

Posílení kardiovaskulárního systému

Snížení hladiny krevního cukru

Zvýšení průtoku krve

Snížení hladiny cholesterolu

Úleva od svalových křečí

Úleva od bolesti

Doplnění energie a uvolnění stresu

Zvýšení síly a vitality organismu

Sauna pomáhá při léčbě akné, ekzémů, lupenky atd.

Zlepšení zabarvení kůže a její elasticitu

Pomáhá při léčbě celuitidy

Posiluje imunitní systém